You'll have a better experience on this website using a secure, up-to-date browser. Click here for information and instructions about updating.

National Competition For Defenders This Week

Posted: May 25th, 2021
Tags: Athletics, Women's Athletics, Track & Field, Varsity Athletics, Men's Athletics

THE MEET…

The NAIA National Championship Meet will be held Wednesday-Friday, May 26-28 at Gulf Shores, Alabama.

COVERAGE…

Heat Sheets

Schedule

Live results  

Video Coverage

OUTLOOK…

Several decorated athletes will compete for the Defenders led by Matthew Van Eps in his final competition of a storied career that has included four NAIA National Championships.  A youthful group of men will also get their first taste of national outdoor competition.  Dordt’s distance runners will be compete in the 5,000 and the 3,000 steeplechase.

The women have two relay groups that will challenge for All-American status and will have several athletes who will be in the hunt for top-eight finishes in several events.

QUALIFYING LIST…

Matthew Van Eps (Senior; Prinsburg, Minnesota)800 (2), 4x800 (1), 4x400 (6)

Cole Zevenbergen (Freshman; Rock Valley, Iowa) 4x800 (1), 4x400 (6)

Payton Mauldin (Freshman; George, Iowa) 4x800 (1), 4x400 (6)

Luke Wagner (Freshman; Primghar, Iowa) 4x400 (6)

Trey Engen (Sophomore; Algona, Iowa) 4x400 (6)

Micah Brands (Junior; Chanhassen, Minnesota) 4x400 (6)

Jacob Vander Plaats (Senior; Sioux Center, Iowa) 1500 (22)

Davis Tebben (Junior; Lansing, Michigan) 5,000 (37)

Eric Steiger (Junior; Lynden, Washington) 3,000 Steeplechase (16)

Lance Van Zee (Junior; Sioux Falls, South Dakota) 4x800 (1)

Anthony Ghiorso (Senior; Eagle, Idaho) 4x800 (1)

Taylor Anema (Sophomore; Ripon, California) 10,000 (15)

Jessica Kampman (Sophomore; British Columbia)4x800 (2)

Annika Rick (Senior; Browerville, Minnesota) 4x400 (9), 4x800 (2)

Mika Kooistra (Junior; Emo, Ontario) 4x400 (9), 4x800 (2)

Emma Bakker (Senior; Edmonton, Alberta) 4x400 (9), 4x800 (2)

Anmarie Stuit (Junior; Sheldon, Iowa) 4x400 (9)

Cori De Jong (Junior; Sheldon, Iowa) High Jump (8)

Cassie Brandsma (Sophomore; Abbotsford, British Columbia) High Jump (8)

Bethany Ten Haken (Sophomore; Milaca, Minnesota) 4x800 (2)

SCHEDULE…

Wednesday, May 26

4:50   Men’s 1500 prelims (Jacob Vander Plaats)

7:00   Women’s 4x800 prelims (Jessica Kampman, Annika Rick, Mika Kooistra, Emma Bakker, Bethany Ten Haken)

7:35   Men’s 4x800 prelims (Matthew Van Eps, Cole Zevenbergen, Lance Van Zee, Anthony Ghiorso, Payton Mauldin)

9:05   Men’s 3,000 Steeplechase prelims (Nic Veldhorst, Eric Steiger)

9:30   Women’s 10,000 Finals (Taylor Anema)

Thursday, May 27

3:50   Men’s 800 prelims (Matthew Van Eps)

5:00   Women’s 400 prelims (Emma Bakker)

7:10   Women’s 4x800 Finals (Jessica Kampman, Annika Rick, Mika Kooistra, Emma Bakker, Bethany Ten Haken)

7:30   Men’s 4x800 Finals (Matthew Van Eps, Cole Zevenbergen, Lance Van Zee, Anthony Ghiorso, Payton Mauldin)

8:35   Men’s 5,000 prelims (Davis Tebben)

9:15   Women’s 4x400 prelims (Annika Rick, Mika Kooistra, Emma Bakker, Anmarie Stuit)

9:45   Men’s 4x400 prelims (Luke Wagner, Trey Engen, Micah Brands, Matthew Van Eps, Payton Mauldin)

Friday, May 28

2:00   Women’s High Jump (Cassie Brandsma. Cori De Jong)

2:00   Men’s 3,000 Steeplechase Finals (Nic Veldhorst, Eric Steiger)

3:10   Men’s 1500 Finals (Jacob Vander Plaats)

4:30   Women’s 400 Finals (Emma Bakker)

5:00   Men’s 800 Finals (Matthew Van Eps)

5:55   Men’s 5,000 Finals (Davis Tebben)

6:15   Women’s 4x400 Finals

6:25   Men’s 4x400 Finals

MOVING FORWARD…

This will be the conclusion of the 2020-21 track and field season and the Dordt athletic calendar.