Site Rebranding: dcc.dordt.edu has been changed to u.dordt.edu  --  The old URL will redirect to the new one for a while, but please update your browser's bookmarks.

You'll have a better experience on this website using a secure, up-to-date browser. Click here for information and instructions about updating.

NAIA Track And Field National Championships Begin Thursday

Posted: February 25th, 2019
Tags: Athletics, Men's Athletics, Varsity Athletics, Women's Athletics, Track & Field

THE MEET…

Dordt will send athletes to the NAIA National Indoor Track and Field Championships hosted at Brookings, South Dakota by South Dakota State University.  The meet will begin Thursday, February 28 and will run through Saturday, March 2.

SCHEDULE AND HEAT SHEETS…

Event Schedule

Live Scoring

QUALIFYING LIST AND DORDT COMPETITOR SCHEDULE…

Thursday, February 28

12:00 PM Joscelyn Wind competes in Pentathlon

2:45 PM Eric Steiger; 5,000 meters semifinals

3:30 PM Women’s 4x800 Relay semifinals

4:00 PM Men’s 4x800 Relay semifinals

5:00 PM Men’s 4x400 Relay semifinals

6:00 PM Men’s Distance Medley Relay semifinals

Friday, March 1

Noon Ike Van Kempen; Men’s Weight Throw

2:05 PM Matthew Van Eps; Men’s 600 meters

3:15 PM Hailey Pullman; Women’s 1000 meters

5:20 PM Women’s 4x800 finals

5:35 PM Men’s 4x800 finals

Saturday, March 2

1:30 PM Joscelyn Wind; High Jump

1:35 PM Matthew Van Eps; Men’s 600 meters finals

2:25 PM Hailey Pullman; Women’s 1000 meters finals

4:00 PM Eric Steiger; Men’s 5000 meters finals

4:40 PM Men’s Distance Medley Relay finals

5:15 PM Men’s 4x400 Relay finals

PARTICIPANT DETAILS…

Ike Van Kempen (Senior; Jenison, Michigan) Weight Throw

Matthew Van Eps (Sophomore; Prinsburg, Minnesota) 600 Meters, 4x400, 4x800

Hailey Pullman (Sophomore; Hawarden, Iowa) 1000 Meters, 4x800

Eric Steiger (Freshman; Lynden, Washington) 5000 Meters, Men’s Distance Medley

Joscelyn Wind (Senior; Johnstown, Colorado) Pentathlon, High Jump

Jenna Stephens (Senior; Valley Springs, South Dakota) 4x800

Annika Rick (Sophomore; Browerville, Minnesota) 4x800

Kate Wnek (Sophomore; El Cajon, California) 4x800

David Temte (Sophomore; Bloomington, Minnesota) 4x800

Anthony Ghiorso (Sophomore; Eagle, Idaho) 4x800

Jacob Vander Plaats (Sophomore; Sioux Center, Iowa) 4x800, Men’s Distance Medley

Jeb Merkle (Freshman; Chaska, Minnesota) 4x800, Men’s Distance Medley

Lucas Van Eps (Senior; Prinsburg, Minnesota) 4x400

Michael Buma (Junior; Pella, Iowa) 4x400

Caleb Herman (Senior; Boise, Idaho) 4x400

Mark Bakker (Senior; Escondido, California) Men’s Distance Medley

Nic Veldhorst (Freshman; Oostburg, Wisconsin) Men’s Distance Medley

Franklin Reinders (Sohpomore; Sioux Center, Iowa) Men’s Distance Medley