Site Rebranding: dcc.dordt.edu has been changed to u.dordt.edu  --  The old URL will redirect to the new one for a while, but please update your browser's bookmarks.

You'll have a better experience on this website using a secure, up-to-date browser. Click here for information and instructions about updating.

Red Raider Open

  • 9:00 AM - Saturday, April 20, 2019
  • Orange City, Iowa
  • Non-Conference Match

Recap

With a busy stretch of competions over the next two weeks the Dordt Defenders set athletes to the Northwestern Invite in Orange City, Iowa on Friday and Saturday, April 19 and 20.

Dordt claimed several first place finishes with Olivia Couch and Eric Steiger claiming the 5,000 meter runs in 18:56 and 15:21.

David Temte turned in a time of 4:02.28 in the 1500 meters to win it and Nicolas Veldhorst won the steeplechase with a time of 10:06.76.

The Defenders also swept the 4x400 relays with the women’s team of Emma Bakker, Mika Kooistra, Anmarie Stuit and Jenna Stephens running 4:02.81 and the men’s team of Lucas Van Eps, Matthew Van Eps, Mark Bakker and Caleb Herman running 3:18.4.

Ike Van Kempen had a pair of National Meet qualifying performances in the discus where he won it with a 166-2 and the hammer where he finished second with a throw of 190-2.

Anmarie Stuit earned second in the 400 hurdles 1:05.66.

Dordt’s top-10 finishers included:

Men Javelin Throw

3 Stellingwerf, Jeff        54.46m     178-08 

9 Huizenga, Tim             43.54m     142-06

 

Women Javelin Throw

5 Vanee, Lauren             31.91m     104-08 

6 Rowe, Hannah            31.71m     104-00 

8 Goyne, Sarah            28.99m      95-01 

 

Women Hammer Throw

10 Bremer, Jenna             44.36m     145-06 

 

Men Hammer Throw

2 Van Kempen, Ike           57.97m     190-02 

 

Men Pole Vault

5 Bousema, Luke             3.40m   11-01.75

 

Women 5000 Meter Run

1 Couch, Olivia             18:56.62

4 De Jong, Sienna           19:39.04

8 Hoogland, Katlyn          20:46.37

10 Van Zanten, Danielle      21:04.57

 

Men 5000 Meter Run

1 Steiger, Eric             15:21.56

4 Tebben, Davis             15:52.53

7 De Waard, Brooks          16:22.39

9 Kroese, Caleb             16:23.29

 

Women 4x800 Meter Relay

2 Dordt  'A'               9:27.63  

1) Knevelbaard, Annechiena SR     

2) Rick, Annika SO       

3) Wensink, Sarah SR              

4) Stephens, Jenna SR    

  

Men 4x800 Meter Relay

3 Dordt  'A'               7:57.33    

1) Van Eps, Lucas SR              

2) Merkle, Jebadiah FR     

3) Reinders, Franklin SO          

4) Van Zee, Lance FR       

 

Women 10000 Meter Run

8 Boven, Emma               45:01.07

 

Women 4x100 Meter Relay

3 Dordt  'A'                50.77  

1) Bakker, Emma               

2) Kooistra, Mika FR     

3) Yoder, Julia SO                

4) Wind, Joscelyn SR 

   

4 Dordt  'B'               50.84  

1) Veldhuisen, Hannah JR          

2) Lund, Alexandra FR    

3) Regenerus, Pam JR              

4) Stuit, Anmarie FR     

 

6 Dordt  'C'               52.40  

1) Rankin, Elizabeth SR           

2) Wnek, Kate SO         

3) Van Ginkel, Edith FR           

4) Brouwer, Kara FR      

 

Men 4x100 Meter Relay

3 Dordt  'A'               42.65  

1) Imperial, Noah SO              

2) McCollin, Jeremiah SO

3) Van Eps, Lucas SR              

4) Mukanga, Luther SO   

 

Women 1500 Meter Run

3 Knevelbaard, Annechiena   4:55.39  

7 Pullman, Hailey           4:58.62  

10 Wensink, Sarah           5:08.69  

 

Men 1500 Meter Run

1 Temte, David              4:02.28  

4 Ghiorso, Anthony          4:09.81  

6 Reinders, Franklin        4:14.19 

8 Kooima, P.J.              4:17.96  

 

Men 110 Meter Hurdles

4 Buma, Michael             15.02  

 

Women 400 Meter Dash

4 Kooistra, Mika            59.35  

6 Bakker, Emma              59.78  

10 Rankin, Elizabeth         1:01.28 

 

Men 400 Meter Dash

3 Van Eps, Matthew          49.19  

5 Bakker, Mark              50.71  

 

 

Men 100 Meter Dash

5 Imperial, Noah            10.87  

 

Women 800 Meter Run

5 Stephens, Jenna           2:18.79  

8 Rick, Annika              2:25.30  

 

 

Men 800 Meter Run

4 Merkle, Jebadiah          1:57.42  

8 Vander Plaats, Jacob      2:01.25 

 

Women 400 Meter Hurdles

2 Stuit, Anmarie            1:05.66  

 

Men 400 Meter Hurdles

5 Buma, Michael             57.11  

8 Miller, Peyton            58.51  

 

Men 200 Meter Dash

6 Imperial, Noah            21.84  

10 Brands, Micah            22.40  

 

Men 3000 Meter Steeplechase

1 Veldhorst, Nicolas        10:06.76

6 Elbers, Zach              11:46.88

8 Meiners, Cody             12:19.42

9 DeBruin, Jonathan         12:30.92

 

Women 4x400 Meter Relay

1 Dordt  'A'               4:02.81     

1) Bakker, Emma SO                

2) Kooistra, Mika FR        

3) Stuit, Anmarie FR              

4) Stephens, Jenna SR       

 

3 Dordt  'B'           4:13.25     

1) Rankin, Elizabeth SR           

2) Wnek, Kate SO            

3) Schroeder, Tiana FR            

4) Vande Polder, Olivia SR  

 

Men 4x400 Meter Relay

1 Dordt  'A'       3:18.40  

1) Van Eps, Lucas SR              

2) Van Eps, Matthew SO    

3) Bakker, Mark FR                

4) Herman, Caleb SR       

 

4 Dordt  'B'       3:25.96  

1) Imperial, Noah SO              

2) Brands, Micah FR       

3) Buma, Michael JR               

4) Kabongo, Nathan SO     

 

Men Discus Throw

1 Van Kempen, Ike           50.65m     166-02 

 

Women High Jump

2 De Jong, Cori             J1.64m    5-04.50

4 De Haan, Sarah            1.61m    5-03.25

 

Women Triple Jump

4 Balt, Jacqui              10.65m   34-11.25